КЕП прийшов на зміну ЕЦП

КЕП прийшов на зміну ЕЦП

7 листопада 2020 року, електронні цифрові підписи, отримані до початку листопада 2018 року, втратили свою силу.

Що це означає — пояснює юрист і координатор підкомітету з питань ЕДО та електронним довірчим послугам ІКТ комітету СУП Христина Венгриняк.

7 листопада 2018 набув чинності ЗУ «Про електронні довірчі послуги», який передбачив 2-річний перехідний період, протягом якого залишалися дійсними ЕЦП, отримані ще за ЗУ «Про електронний цифровий підпис». З 7 листопада 2020 року такі ЕЦП більше недійсні. Якщо врахувати те, що ЕЦП видавалися максимум на 2 роки, то в будь-якому випадку з 7 листопада 2020 року вони б стали недійсними.

Проте, всі документи, підписані електронними цифровими підписами старого зразка залишаються абсолютно легітимними. Для подальшої роботи з електронними документами необхідно отримати кваліфіковану електронний підпис (КЕП) нового зразка.

У Законі «Про електронні довірчі послуги» визначено коло осіб, зобов'язаних зберігати КЕП на апаратно-програмних пристроях, що забезпечують захист даних від несанкціонованого доступу: «Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності, державні реєстратори, нотаріуси та інші суб’єкти, уповноважені державою на здійснення функцій державного реєстратора, для засвідчення чинності відкритого ключа використовують лише кваліфікований сертифікат відкритого ключа, а для реалізації повноважень, спрямованих на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов’язків фізичної або юридичної особи відповідно до закону, застосовують виключно засоби кваліфікованого електронного підпису чи печатки, які мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання». 

Всі інші користувачі кваліфікованих електронних підписів поки вправі самі вирішувати, на якому носії їх зберігати. Залишається тільки додати, що зайва обережність не завадить. Захищений токен або Mobile Id однозначно надійніше, ніж звичайна флешка.

На сьогодні в Україні діє Постанова Кабінету міністрів України №193 від 3 березня 2020 року «Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів». В ній говориться про те, що КЕП, які зберігаються не на захищених носіях (токенах) можна використовувати для підписання юридично значущих документів. При цьому, в постанові говориться, що така можливість максимально надається до 31 грудня 2021 року. Саме до цієї дати мають бути прийняті зміни в ЗУ «Про електронні довірчі послуги», які врегулюють використання КЕП на не захищених носіях (токенах).

Стежимо за змінами в законодавстві.